Thursday, October 8, 2015

Si duhet te sillet media në raste krize?

Quhet ora e artë. Kaq është koha kur duhet reaguar për një krizë që shpërthen në media. Kjo sepse sot, me rritmin e medias sociale, lajmi përhapet me shpejtësi të jashtëzakonshme. Nuk ndodh më si dikur, në kohën e mediave tradicionale, ku lajmi priste deri sa mblidhej bordi drejtues për të vendosur publikimin, ose jo. Sa të mendohet një media prestigjoze, plaftorma të ndryshme në social media e kanë shpërndarë lajmin e tyre.

Kjo hyrje vlen për ngjarjet e futbollit mes Serbisë e Shqipërisë, për të cilat reagimi i mediave ka qenë i hallakatur dhe jo me nje politike te qarte editoriale, ku në radhë të parë të jenë interesat e vendit. Ngjarje të tilla kanë krijuar dy grupime: pacifistët, ata që duan thjesht lojën e bukur, dhe nacionalistët, ata që vazhdojnë ta trajtojnë Serbinë si armike, qe nga koha e luftës së Kosovës.

Si duhet të sillet media në këto ngjarje? Media, si pushtet i katërt, për vetë rolin e saj edukues i opinionit publik, duhet të jetë në anën e pacifistëve dhe nuk duhet t'i hedhë benzinë zjarrit.

Është tipik rasti i Ismail Morinës, ose njeriu-dron, të cilin vetë media e bëri hero. Nese gjithe mediat tona, do ta pershendesin  menjëhere dhe njezeri arrestimin e tij, tensionet nuk do ndiheshin aspak. Dhe lajmi se pari duhet të fluturojë në Twitter, që njihet si 'skaneri' i shekullit. Ne Twitter lajmi perhapet me sekonda. Nëse përdoret hashtag (#) i duhur, për të rrëzuar lajmin negativ, atehere beteja mediatike eshte e fituar. Aq më mirë nëse shkruhet anglisht dhe shoqërohet me foto që rrëzon gjithë alibitë e tjera.
Interesante ishte beteja e djeshme ku portale si 'Shqipëria ime' qe numërojnë 1 milionë fansa benin thirrje për trazira në Tirane dhe Elbasan. U deshën disa shkrime te ndrojtura' dhe pastaj së bashku (edhe pse vone) mediat serioze online si Top Channel, Balkanweb, Tvklan, ABC, OraNews, Vizionplus, Shqiptarja.com, Syri.net, Lapsi.al, Opozita, Birn, Javanews, Newsbomb etj, të rrezonin variantin kërcënues, dhe të rreshtoheshin pro rendit, sigurisë, dhe pro një lojë futbolli paqësore. Kjo frymë duhet t'i shoqerojë mediat tona edhe sot, edhe nesër, pavarësisht çfarë do ndodhë në ndeshjen e radhës. Të fituar duhet të dalin shqiptarët, toleranca dhe qytetaria e tyre. Dhe ketë imazh e ka në dorë media. Sekondat në momentin e një ngjarjeje, kanë shumë më tepër rëndësi se dhjetra shkrime e editoriale më pas.-Manderina Promotions, PR agency-

25 comments:

 1. it is really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
  India visa singapore

  ReplyDelete
 2. it is really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
  Best Smartphone

  ReplyDelete
 3. it is really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
  Best Smartphone

  ReplyDelete
 4. This is extremely helpful info!! Very good work. Everything is very interesting to learn and easy to understand. Thank you for giving information.
  Visit website: Best seo expert in india

  ReplyDelete
 5. This is extremely helpful info!! Very good work. Everything is very interesting to learn and easy to understand. Thank you for giving information.
  Visit website: Best seo expert in india

  ReplyDelete
 6. I always like to read a quality content having accurate information regarding the subject and the same thing I found in this post. Nice work
  Fashionjewellery
  Artificial jewellery online
  western jewellery

  ReplyDelete
 7. Thanks for share it was great post I always like to read quality content with accurate information about the subject and the same thing
  visit here - top real estate lawyers

  ReplyDelete
 8. Thanks for share it was great post I always like to read quality content with accurate information about the subject and the same thing
  visit here - top real estate lawyers

  ReplyDelete
 9. I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog.
  Visit website: Google Ads First Position

  ReplyDelete
 10. I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog.
  Visit website: Google Ads First Position

  ReplyDelete
 11. Words are god is the website with a global cause of igniting conscious living in mankind Being with us can be meeting yourself in person Awareness of our existence and improving it is a process which we must seek in life. We are the people with different Conscience but the same Consciousness and when we become identified with it, we find the connecting chords of the cosmos and get to know that we are not separate from anything in existence. Wisdom is power (subjectively), and power is best shared among us.

  Visit : spiritual quotes
  wisdom quotes
  love quotes

  ReplyDelete
 12. I really like your post, I always like to read a quality content having accurate information regarding the subject. Thanks for sharing. It is such a very amazing post...
  Online matka play | Matka play | Play matka

  ReplyDelete
 13. I really like your post, I always like to read a quality content having accurate information regarding the subject. Thanks for sharing. It is such a very amazing post...
  Online matka play | Matka play | Play matka

  ReplyDelete
 14. I really happy found this website eventually. Really informative and inoperative, Thanks for the post and effort! Please keep sharing more such blog.
  Visit website: google ads training

  ReplyDelete
 15. I really like your post, I always like to read a quality content having accurate information regarding the subject. Thanks for sharing. It is such a very amazing post...
  ranthambore hotels | ranthambore resorts | hotel in ranthambore

  ReplyDelete
 16. I really like your post, I always like to read a quality content having accurate information regarding the subject. Thanks for sharing. It is such a very amazing post...
  ranthambore hotels | ranthambore resorts | hotel in ranthambore

  ReplyDelete
 17. This is a to a great extent signal post. Thanks quest of posting this
  locket for men|couple outfits online|best body shapers

  ReplyDelete
 18. This is a to a great extent signal post. Thanks quest of posting this
  locket for men|couple outfits online|best body shapers

  ReplyDelete
 19. It's really amazing blog postt. i never expect that today i read like this thanks fro sharing. such a nice post. thanks a lot..
  purchase Agreements | real estate sales agreement | commericial Property

  ReplyDelete
 20. It's really amazing blog postt. i never expect that today i read like this thanks fro sharing. such a nice post. thanks a lot..
  purchase Agreements | real estate sales agreement | commericial Property

  ReplyDelete
 21. It is really fantastic I liked it a lot,Thanks for sharing the post.
  Website: running pack belt

  ReplyDelete
 22. A lot of thanks for every one of your efforts on this blog.I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays. Thanks
  Visit website: clash of clans|best attacks in coc builder base|clash of clans best attack army|best attack strategy coc builder base|best attack strategy coc|best attack in clash of clans|best attack army coc|>|clash of clans 13 town hall attack on titan

  ReplyDelete
 23. A lot of thanks for every one of your efforts on this blog.I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays. Thanks
  Visit website: clash of clans|best attacks in coc builder base|clash of clans best attack army|best attack strategy coc builder base|best attack strategy coc|best attack in clash of clans|best attack army coc|>|clash of clans 13 town hall attack on titan

  ReplyDelete