Monday, January 15, 2018

Ndryshime drastike që sjell Facebook për bizneset

Jemi mësuar tashmë që rrjeti social më popullor, Facebook herë pas here sjell ndryshime. Këtë vit suprizoi me ndryshimet e mëdha që prekin sidomos bizneset e vogla. Mark Zuckerberg ka publikuar deklaratën e tij në Facebook për ndryshimet që do të ndodhin në 2018. Facebook lajmëron se duke nisur nga ky vit njerëzit do të shohin më shumë postime nga miqtë e tyre se sa nga bizneset, markat apo mediat. Qëllimi i krijimit të Facebook ka qenë të lidhë njerëzit anë e mbanë botës dhe të forcojnë lidhjet e tyre me miqtë dhe familjarët që nuk i kanë pranë, të njëjtën gjë kërkon të kthej sërish. Por, çfarë do të thotë kjo për bizneset? 

Sigurisht që palët e biznesit e kanë kontestuar këtë ndryshim, duke argumentuar se Facebook po merr para nga bizneset dhe kjo nuk është e drejtë, pasi duhet të ketë një balancë për aq sa paguajnë bizneset duhet edhe të marrin. Shumë ekspertë të marketingut në mediat sociale shprehen se: “Bizneset e vogla do të jenë ato që do të preken më shumë nga ky ndryshim. Nëse më parë një postim pa pagesë i një faqe biznesi do arrinte të shihej nga 10 % e ndjekësve, kjo shifër do të jetë akoma më ulët, dhe bizneseve do t’u duhet të bëjnë më shumë postime me pagesë”.

Manderina Promotions është gjithmonë e përditësuar me ndryshimet në marketingut online, dhe gjithë klientëve të saj ua përcjell këto risi teknologjike, duke i njoftuar se ku vlen të bëjnë investime sa më të mira në marketingun online.
Manderina mirëmban kanalet sociale të dhjetra bizneseve, duke ofruar më tepër kontent origjinal dhe angazhim natyral, përkundrejt postimeve me pagesë. Avantazhet e Manderinës janë se ne dimë të krijojmë një angazhim më të mirë me ndjekësit dhe duke i kthyer ata në potencial për klientët tanë. 

Monday, January 8, 2018

Mediat sociale në 2018- ndryshime drastike

Teknologjia nuk ecën, por vrapon. Priten shumë ndryshime dhe trende të reja në arenën e mediave sociale për 2018 dhe madje mendohen se ndryshimet do jenë dramatike. 
Kompanitë janë në ankth për të hedhur më shumë para në reklamimin në media sociale, por nuk dinë saktësisht se ku dhe si. Një gjë është e sigurt: Koha që po shpenzojnë gjithë njerëzit në mediat sociale është rritur jashtëzakonisht shumë, dhe kompanitë apo reklamuesit nuk u mbetet gjë tjetër veçse t'u shfaqen klientëve të tyre kudo ku ata janë, për të dhënë shfaqje pikërisht si në një koncert para tyre. 

Shkurtimisht cilat janë trendet:

1. Instagram stories 
Instagrami po merr një hov të jashtëzakonshëm. Shikueshmëria e Instagram Stories, po sheh vetëm rritje audience dhe impakti i marketingut është gjigand. Llogaritë e personave me mbi 10 000 ndjekës mund të shtojnë tashmë një link në historinë e tyre. Deri tani një link në instagram lejohej vetëm te profili yt dhe askund tjetër, por tashmë po shtohen mundësitë e reklamimit por përmes atyre që kanë më shumë ndjekës. Videot kanë shënuar rënie ndërsa instagram stories janë e ardhmja e këtij viti. E bukura e instragramit është se cdo gjë që ti do të shohësh mund ta gjesh në sekondë përmes ndjekjes së një hashtagu të caktuar, gjë që nuk ndodh me mediat e tjera sociale. 

2. Influencer marketing, ose njerezit me popullaritet qe reklamojne produkte apo biznese te ndryshme jane nje industri miliarda dollareshe. Dhe tashme nuk flitet me per brezin e të rinjve (millennials, pra 30 vjecaret e sotshem qe lindën dhe u rriten me teknologjinë e re të interentit), por vendin e tyre po e  ze Brezi Z. Generation Z janë ata që kanë lindur në fund të viteve 90 dhe fillim të viteve 2000, që po bëjnë kërdinë në mediat sociale, vecanërisht në Instagram. Këta janë sot influencerat e sotshem dhe në marketing. Ata jane dhe blerësit kryesore. Ky brez më shumë preferon të blejë dicka që është reklamuar në mediat sociale sesa kudo tjetër dhe nuk pyet për çmimin, psh nëse një palë syze i mban personi i tij i adhuruar, ato syze do ti blejë patjetër, pavaresisht nga çmimi. 

3. Live streemings
Gjithçkaje live nuk i ikën kurrë moda. Edhe gjatë 2018 cdo gjë live fiton përparësi ndaj gjithë kopjacëve të tjerë. në fakt këtë e mundëson dhe teknologjia, Vetë celularët tashmë janë më të shpejtë, dhe aplikacionet janë pa fund. Kompanitë telefonikë po punojnë për të futur së shpejti versionin 5G të shpejtësisë së internetit. kështu që nuk është problem për të parë pa fund live streeming. Edhe cilësia e videove ka për të qenë shumë e mirë. 

4. Twitter pritet të ndryshojë 
Twitteri po e kupton që po mbetet pas krahasuar me vrullin e Fb dhe Instagram. Shumë përpjekje po bëhen për ndryshme të mëdha, sa as vetë stafi i Twitter nuk e përcakton dot .. Vitin e shkuar ndryshuan numrin e karaktereve, por pritet që këtë vit të prezantohen të tjera ndryshime dramatike. Se çfarë do e shohim... 

6. Prezenca online do ju marrë kohë
Që të menaxhoni mirë kohën, duhet të njihni disa platforma që të planifikoni mirë postimet tuaja apo angazhimin tuaj. Mediat sociale janë në garë t'ju marrin gjithë kohën që keni në dispozicion. Statistikat thonë se mediat sociale po u marrin njerëzve brenda një ditë, gati 6-8 orë, pra një ditë pune, dhe kjo është e tmerrshme. Nëse e perdorni për biznes dhe për të nxjerrë fitime, është mirë, por nëse këto orë i përdorni thjesht për të naviguar dhe për të bërë like dhe komente për të tjerët, keni humbur shumë...  Nëse nuk dini ta bëni, ka kompani dhe në Shqipëri që merren me këtë punë... Mediat sociale kanë para, thjesht mësojini si t'i nxirrni ato....  

Manderina Promotions...